kobieta przy komputerze

Dlaczego usługi chmurowe stały się tak popularne zarówno wśród firm, jak i użytkowników prywatnych? Choćby dlatego, że dostęp do zewnętrznych serwerów sprawia, że nie musimy instalować dodatkowego oprogramowania na komputerze, lecz powodów jest rzecz jasna znacznie więcej. Choć możliwości jest oczywiście wiele, w tym artykule skupimy się na trójce liderów wśród usług chmurowych: Azure, AWS oraz GCP. 

Czy warto zainteresować się Azurem? 

Azure to jedna z najchętniej użytkowanych platform chmurowych. Jest to usługa Microsoftu, która dysponuje wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami mającymi na celu zapewnienie bezpieczeństwa danych w niej umieszczonych. Charakteryzuje się szerokim zakresem usług, np. aplikacyjnych czy obliczeniowych oraz pozwala na tworzenie programów w dowolnym języku. Wiele wielkich marek korzysta z Azure, aby rozwijać swój biznes, a są to na przykład tacy giganci jak Adobe czy HP. Należy jednak podkreślić, że nie jest to rozwiązanie skierowane wyłącznie dla najbogatszych firm – płacimy tutaj tylko za zużyte zasoby, nie ma opłaty za rejestrację na platformie, a pozostałe koszty wciąż są redukowane. 

Co oferuje AWS? 

AWS to usługa oferowana przez Amazon ( Amazon Web Services). Ta platforma skupia się przede wszystkim na takich obszarach jak: bazy danych, sieci dostarczania treści, pamięć masowa. Jedną z jej największych zalet jest elastyczność umowy – nie musisz wybierać konkretnego pakietu hostingowego ze stałą ilością danych i na długi okres. Ponadto możesz łatwo zmieniać wymaganą wydajność serwera, a płacisz jedynie za tyle, ile rzeczywiście potrzebujesz (gdy ruch jest większy, możesz bez problemów zwiększyć jego wydajność, a gdy mniejszy – ograniczyć). Przekłada się to na atrakcyjną cenę usługi. Choć usługa wymaga znajomości w temacie serwerów i sieci oraz stałej kontroli danych serwisu, to firmy, agencje czy osoby samozatrudnione chętnie wybierają właśnie AWS, co czyni ją jedną z największych i najpopularniejszych chmur na świecie. 

Dlaczego powinieneś zastanowić się nad GCP? 

GCP, czyli Google Cloud Platform, pozwala na dostęp do wielu narzędzi i usług. Jednymi z kluczowych są na przykład: Google BigQuery (odpowiednik Big Data), Google App Engine (umożliwienie hostowania aplikacji) czy Google Cloud Storage (dysk o bardzo dużej pojemności). Czy musisz mieć ogromny budżet na korzystanie z oferty Google? To oczywiście zależy, ale warto zaznaczyć, że na początek przygody z GCP otrzymujesz 300 dolarów, które możesz wydać na usługi dostępne na platformie. Największą zaletą tego usprawnienia pracy jest jego elastyczność oraz brak konieczności zakupu drogiego sprzętu czy oprogramowania. 

Która usługa chmurowa jest najlepsza? 

Nie ma na to pytanie jednej dobrej odpowiedzi, a raczej: każda jest tak samo poprawna. W końcu wszystkie te zaawansowane technologicznie rozwiązania pomagają użytkownikom w rozwoju własnego biznesu. To, na co się zdecydujemy, jest zależne od naszych preferencji, tego, czego aktualnie potrzebujemy, aby wdrożyć plany w życie, oraz kosztów, jakie jesteśmy w stanie ponieść. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *