Niejeden posiadacz tatuaży na skórze przyzna, że ten sposób ozdabiania ciała mocno uzależnia. I nic dziwnego! Dopracowane rysunki czy wzory – niezależnie czy niosące z sobą znaczenie czy nie, to szczególna ozdoba na którą decyduje się coraz więcej osób. Jak jednak dbać o nowy tatuaż i co robić by zachował świetny wygląd na długo?
Nowy tatuaż – pielęgnacja
Nowy tatuaż wymaga specjalnego traktowania. Skóra „po przejściach” potrzebuje opieki i czasu na powrót do normalności. Dlatego też tak ważny jest odpowiedni sposób jej traktowania i intensywna pielęgnacja. Pierwszy krok wykona tatuażysta, do Ciebie należą następne.
Etap 1 – Ochrona tatuażu zaraz po zrobieniu
Kiedy nowa dziara jest już gotowa tatuażysta dokładnie czyści ją z pozostałości tuszu, odpowiednio dezynfekuje i owija folią bądź specjalnie przeznaczonymi do tego opatrunkami. Taka ochrona powinna pozostać na skórze przez kilka następnych godzin – jednak warto wsłuchać się w zalecenia tatuażysty. To on powinien polecić najlepszy sposób ochrony i pielęgnacji tatuażu. Nie wahaj się dopytywać – opieka nad nowym tatuażem powinna być w pełni świadoma!
Etap 2 – Pierwsza pielęgnacja
Kiedy nadejdzie czas na zmianę folii podejdź do tego odpowiedzialnie. Nowy tatuaż przemyj w dokładny i delikatny sposób letnią wodą. Możesz użyć dodatkowo kosmetyków o neutralnym dla skóry pH lub takich bezpośrednio przystosowanych do opieki nad nowym tatuażem.
Pamiętaj, nie używaj żadnych żeli lub silnie czyszczących mydeł! Może to niepotrzebnie podrażnić skórę i bardziej zaszkodzić niż pomóc. Takie przemywanie będzie teraz szczególnie ważne i w początkowej fazie gojenia powinieneś powtarzać je nawet co 3 godziny.
Kolejnym krokiem po każdym myciu jest zadbanie o odpowiednie nawilżenie. Warto w tym przypadku postawić na sprawdzone masła lub kremy do pielęgnacji tatuażu. Ich skład jest specjalnie dostosowany by jak najlepiej działać na tego typu ranę i pozwolić jej się szybko i ładnie zagoić.
Etap 3 – Gojenie i ochrona tatuażu
Proces gojenia tatuażu to dość długi proces, który wymaga od nas szczególnej uwagi – częste mycie i nawilżanie jest niezbędne i warto się do tego przyłożyć. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych podrażnień.
Podczas gojenia tatuażu mówić możemy o kilku etapach. Pierwszy z nich wiąże się z zaczerwienioną obolałą raną, która wydzielać może osocze z tuszem. Mijający czas doprowadzi do etapu drugiego – swędzenia. Nie należy jednak poddawać się pokusie! Może to spowodować wydrapanie fragmentów tuszu. Zamiast drapać swędzącą ranę warto dbać o jej odpowiednie nawilżenie. Nowy tatuaż nam za to podziękuje. Etap trzeci to stopniowe zanikanie obrzęku i lekka utrata intensywności koloru.
Pamiętajmy jednak, że nawet gdy skóra przejdzie już etap gojenia o tatuaż nieprzerwanie warto dbać. Stosowanie nawilżających kremów i niewystawianie go na światło słoneczne pozwoli zachować tatuaż w jak najlepszym wydaniu na długie lata i cieszyć się jego świetnym wyglądem.