AI

W XXI w. trudno mówić o rozwoju, nie poruszając tematu Sztucznej Inteligencji. Dotyka ona każdego, wkrada się w różne aspekty życia, stara się nam je ułatwić, często mimo naszej świadomości jej aktywnego istnienia. Już teraz obecna jest wokół nas w przedmiotach codziennego użytku. Algorytmy, na których się często opiera, kierują funkcjonowaniem otaczających nas sprzętów. Nie zdajemy sobie sprawy jak wiele pracy jest przez nią wykonywane, a to dopiero początek. Sztuczna Inteligencja rozpoczyna tak naprawdę drogę swojego rozwoju.

Sztuczna inteligencja – pomoc dla człowieka

Ciągle udoskonalana ma pomóc funkcjonować nam, ludziom. Ułatwić życie, sprawić by rzeczy, które naszym przodkom wydawały się niemożliwe, a nam wydają się daleką przyszłością, stały się czymś codziennym dla przyszłych pokoleń. Ulepszanie świata było i jest kuszącą myślą. Człowiek od zawsze chciał panować nad otaczającym go światem, teraz jednak, gdy codziennością stają się maszyny, które ten świat wokół nas starają się nam podporządkować i sprawić dostępniejszym, pojawiają się pytania czy ten kierunek rozwoju na pewno jest właściwy. Coraz częściej pada pytanie czy aby na pewno Sztuczna Inteligencja pomoże ludziom i czy w pewnym momencie nie stanie się naszym wrogiem.

Katastroficzne wizje końca świata  

Wizje zawładnięcia świata przez roboty, koniec ludzkiej rasy i tym podobne sceny często stają się tematem filmów sci-fi. Do takich także obrazów często odwołują się niezorientowani zbytnio w temacie rozwoju Sztucznej Inteligencji przeciwnicy. Strach przed technologią, która jest mądrzejsza od człowieka jest powszechny. Czy jednak jest czymś uzasadnionym?

Zwolennicy rozwoju SI twierdzą, iż katastroficzne wizje są śmiesznym wymysłem, a chęć wstrzymania, postępującego już w szybkim tempie rozwoju technologii nie różni się niczym od strachu jaki w przeszłości pojawiał się przy każdym nowym, innowacyjnym pomyśle pokroju np. pociągów czy samolotów. Argument ten, przemawiający do logiki, jednak staje pod znakiem zapytania, jeżeli jedni z najsłynniejszych, żyjących naukowców i innowatorów na świecie zabierają głos w tej sprawie, stając po stronie przeciwników Sztucznej Inteligencji. W roku 2016 wystosowali oni list otwarty przez Future of Life Institute, w którym wskazują Sztuczną Inteligencję jako jedno z największych zagrożeń przeszłego świata. Podpis pod tym dokumentem złożony został przez takie osoby jak Stephen Hawking, Stuart Russel, Elon Musk czy Steve Wozniak. Zwrócili oni uwagę na fakt, iż świat rozwija się zbyt szybko, a my jako ludzie, nie jesteśmy przygotowani na to co może nas czekać. Temat, zbyt szybkiego unowocześniania rzeczywistości z każdym nowym wynalazkiem nabiera nośności, a sceptyków przybywa. To co staje się wytworem współczesnej techniki, jest pomocne, przydatne i ułatwiające życie, mimo to także posiada wielu przeciwników.

Z czym możemy się mierzyć?

Sztuczna Inteligencja jest w stanie już dziś wykonywać prace, zajmować stanowiska, które do tej pory należały wyłącznie do ludzi. Maszyny zastępują ludzkich pracowników, przez co (wg. niektórych) zabierają ludziom pracę. Nawet zawody, w których głównym narzędziem jest praca umysłu nie mogą już w tym momencie czuć się bezpieczne. Maszyna jest w stanie ‘myśleć’, analizować, a nawet tworzyć. Napisanie książki, w przeszłości było pracą twórczą, której wykonawcą mógł zostać jedynie człowiek. Proces kreatywny był czymś zarezerwowanym wyłącznie dla człowieka, a teraz artykuł w gazecie, wiersz czy scenariusz filmowy może od początku do końca zostać stworzony przez maszynę. Jednak główny strach i najbardziej przerażające wizje skierowane są na przyszłe dokonania.

Z każdym kolejnym pomysłem, jesteśmy o krok bliżej od wytworzenia Super Inteligencji – takiej, która przewyższy człowieka w każdym aspekcie, a co gorsza będzie samouczącym się algorytmem, którego działań nie będziemy już w stanie przewidzieć. Super Inteligencja stanie się nie tylko mądrzejsza, stanie się wręcz niebezpieczna i nie do opanowania. Wg. Elona Muska stwarzać ona będzie realne niebezpieczeństwo dla naszej egzystencji. Dlatego też twierdzi, że jedyną drogą do przetrwania ludzkości na Ziemi w obliczu coraz szybszego postępu technologicznego, jest połączenie ludzi z robotami. Wtedy sztuczna inteligencja i zaawansowane roboty będą pod naszą pełną kontrolą i nie zgotują nam katastroficznego końca świata.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *