dentysta

Pojawiające się dziury w zębach to duży stres i niejednokrotnie wizja wydania dużej ilości pieniędzy u stomatologa. Choroby zębów zaczynają się jednak dużo wcześniej. Jeśli nie badamy ich regularnie możemy dopuścić do rozwoju próchnicy lub nawet utraty zębów. Można jednak w prosty sposób przeciwdziałać jej rozwojowi, podejmując odpowiednie – i co najważniejsze – regularne działania. 

Próchnica zębów to podstawowy problem stomatologiczny, który dotyczyć może nawet ponad 90%  społeczeństwa, zarówno dorosłych, jak i dzieci. To schorzenie bakteryjne polegające na demineralizacji (odwapnieniu) tkanek zęba. Przez pewien czas może rozwijać się niezauważalnie, w konsekwencji prowadzi do powstania znacznych ubytków w strukturze zęba. 

Przyczyny i objawy próchnicy 

Chcąc znaleźć głównego winowajcę próchnicy powinniśmy zwrócić się przede wszystkim w kierunku węglowodanów. Próchnica pojawia się, kiedy pokarmy je zawierające odkładają się na powierzchniach międzyzębowych i nie zostają usunięte w wyniku szczotkowania. Bakterie w płytce nazębnej wytwarzają kwasowe produkty pośrednie, niszczące szkliwo. Wśród najczęstszych powodów próchnicy wyróżnić można: 

  • posiłki o wysokiej zawartości cukru, 
  • zła higiena jamy ustnej, 
  • nieprawidłowe czyszczenie zębów, 
  • palenie. 

Pierwszymi oznakami próchnicy, które odnaleźć możemy na zębach są białawe lub brązowawe przebarwienia. Kolejno pojawić się mogą wrażliwość na ciepło, zimno oraz słodki i kwaśny smak, nieświeży oddech czy tkliwość przy szczotkowaniu i żuciu. Należy wtedy niezwłocznie udać się do dentysty i podjąć odpowiednie środki lecznicze. 

Jak zapobiegać próchnicy? 

Leczenie próchnicy jamy ustnej to zazwyczaj długi proces, a niestety nie wszystkie spowodowane przez nią zmiany można odwrócić. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. 

Warto już teraz dokonać zmian w przyzwyczajeniach by nie doprowadzić do jej rozwoju: 

  • Zmiana diety – unikanie słodkich pokarmów i napojów, pomagających bakteriom w rozwoju, 
  • Dokładne szczotkowanie zębów – najlepiej produktami z fluorem, 
  • Nitkowanie zębów – codzienne nitkowanie ułatwia usuwanie płytki nazębnej i resztek jedzenia spomiędzy zębów, 
  • Regularne wizyty u dentysty. 

W próchnicy najważniejsza jest profilaktyka. To dzięki niej jesteśmy w stanie zapobiec nieprzyjemnym dolegliwościom jemy ustnej. Oprócz regularnych wizyt u stomatologa, ograniczeniu spożywania cukrów i częstego mycia zębów, ważny jest również dobór odpowiedniej pasty. Warto o tym pamiętać przy następnej wizycie w drogerii. 

One thought on “Próchnica zębów – skąd się bierze i jak sobie z nią radzić?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *