zimne ognie

Kto z nas wraz z nadejściem nowego roku nie sporządził choć raz listy postanowień, których planuje dopełnić w kolejnych dwunastu miesiącach. Często jedna nasze założenia już po pierwszych tygodniach pozostają wyłącznie niespełnionym celem, którego realizację rozpoczniemy przecież od znanego wszystkim “jutra”. Co zrobić, aby postanowienia noworocznie nie pozostały tylko marzeniami? 

Nowy Rok to czas, w którym wiele osób składa sobie noworoczne postanowienia i planuje, co chciałoby osiągnąć w nadchodzącym roku. Takie planowanie może być dobrą okazją, aby zastanowić się nad swoimi celami i marzeniami i znaleźć odpowiedni sposób, by je zrealizować. 

1. Zidentyfikuj swoje cele 

Jeśli chcesz zaplanować swoje noworoczne cele, możesz zacząć od zidentyfikowania rzeczy, które chciałbyś osiągnąć w nadchodzącym roku. Zastanów się, co jest dla ciebie ważne. Może to obejmować rzeczy takie jak rodzina, praca, zdrowie, rozwój osobisty lub hobby. Określenie swoich wartości i priorytetów pomoże ci zdecydować, jakie cele są dla ciebie najważniejsze. 

2. Właściwie określ swoje cele 

“Nauczę się nowego języka” – postanowienie ciekawe, jednak bez określenia konkretów jego realizacja może zakończyć się na liczeniu do 10 i słówkach określających pory roku. Aby twoje cele były bardziej realne i osiągalne, możesz stosować zasadę SMART.  

Brzmi groźnie? Nie powinno, bo dzięki tej technice możecie łatwiej wytrwać w swoich pomysłach. Zasada SMART czyli określanie celów: specjalnych (sprecyzowanych), mierzalnych (da się je zmierzyć), ambitnych (ambitnych, ale realnych), określających czas (ma określony termin) i motywujących (mających motywującą moc). 

3. Zastanów się jak je osiągnąć 

Określ konkretne kroki. Aby osiągnąć swoje cele, musisz wiedzieć, co trzeba zrobić, aby do nich dojść. Zastanów się, co musisz zrobić, aby dopełnić ich realizacji. “Zapisać się na kurs”, “znaleźć odpowiedniego lektora”, “kupić książkę z ćwiczeniami”. 

4. Ustal terminy

Określenie terminów na realizację swoich celów pomoże ci lepiej zaplanować swój czas i skupić się na ich realizacji. “Codziennie poznawać 10 nowych słówek”, “do wakacji uda mi się nauczyć dwóch nowych czasów”. Proste? 

Pamiętaj, że noworoczne postanowienia nie muszą być czymś wielkim ani nierealnym. Ważne jest, aby były one dla ciebie ważne i abyś był w stanie je zrealizować. Ważne też, aby nie obciążać się zbyt dużą ilością celów naraz i dać sobie czas na ich realizację. Jeśli uda ci się osiągnąć nawet kilka swoich noworocznych celów, będzie to ogromny sukces. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *