mała sypialnia

Niewielka przestrzeń sprawiać może spory kłopot – szczególnie w momencie urządzania. Taki pokój bardzo łatwo zagracić niepotrzebnymi sprzętami i przytłoczyć zbyt dużą ilością wzorów i kolorów. Jak więc urządzić mały pokój, aby optycznie wydawał się większy niż jest w rzeczywistości? Poniżej zabraliśmy nasze 5 pomysłów.

1. Lustra nadające głębi pomieszczeniu

Nic tak wizualnie nie powiesza pokoju jak lustro. To rozwiązanie sprawia, że pokój wydaje się większy i o wiele bardziej przestronny dzięki widocznemu w nim odbiciu. Dodatkowo w przypadku lustra ustawionego naprzeciwko okna odbicie tworzy wrażenie dodatkowego okna tam, gdzie w istocie go nie ma.

duża przestrzeń z lustrami, salon

2. Jasne barwy

Nie trzeba chyba nikomu tłumaczyć, że dobór koloru w przypadku urządzania przestrzeni ma duże znaczenie. Chcąc powiększyć optycznie przestrzeń watro stosować jak najjaśniejsze barwy pomiędzy którymi biel nie ma sobie równych. Malując pokój na jasne kolory błyskawicznie zyskać można kilkanaście dodatkowych centymetrów poprzez oszukanie naszego wzroku.

Sprawdzonym trikiem jest też pomalowanie sufitu kolorem o ton jaśniejszym niż ściany i zejście nim poniżej na ścianę, odcinając wąski pasek. Takie zaburzenie proporcji robi bardzo dobrze, kiedy chcemy je wizualnie powiększyć lub podwyższyć.

mała sypialnia w białych kolorach

3. Bez firanek i zasłon

Chcąc optycznie powiększyć przestrzeń należy zrezygnować z wzorzystych firanek i ciężkich zasłon. Pomimo tego, że dodają przestrzeni przytulności i tworzą klimat dają także wrażenie pomniejszonej przestrzeni. Warto pozostawić okna bez dodatków, a jeżeli potrzebujesz tego rodzaju prywatności postaw raczej na lekkie żaluzje lub rolety.

sala spotkań z dużymi oknami

4. Lekkie meble

Kolejnym ze sposobów na optyczne powiększenie przestrzeni jest wykorzystanie w małych pomieszczeniach lekkich mebli. Warto w tym przypadku postawić na styl skandynawski – jasne barwy, naturalne materiały. W tym stylu dekoracje schodzą na dalszy plan na rzecz stworzenia jasnej, i przejrzystej przestrzeni. Na pewno warto unikać masywnych i ciemnych mebli – obciążają one pomieszczenie i pomimo, że prezentują się szczególnie dobrze, to także optycznie zmniejszają pokój.

sypialnia z lekkimi meblami

5. Odpowiednie oświetlenie

Sekret powiększania wnętrz tkwi również w odpowiednim oświetleniu. W tym przypadku doskonale sprawdzają się duże okna, pozwalające na znaczne ilości naturalnego światła dziennego. Pamiętajmy – im jaśniej, tym pokój będzie wydawać się przestronniejszy. Warto postawić na jedno, lekkie światło górne oraz boczne kinkiety. Odpowiednie oświetlenie pozwoli optycznie powiększyć ciasne wnętrze i optycznie je powiększyć.

salon z ciepłym oświetleniem

Lustra, białe ściany, lekkie meble, dużo światła – te sprytne rozwiązania pozwolą z małego pokoju uczynisz wizualnie duże pomieszczenie bez potrzeby burzenia ścian.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *