ciężarówka

Branża transportowa to jeden z najważniejszych gałęzi gospodarki. Jej sprawne działanie pozwala dostarczać miliony potrzebnych produktów. Do tego zadania niezbędne jest użycie zróżnicowanych naczep dopasowanych do specyfiki przewożonych produktów.  

Które z nich najczęściej spotykamy na drogach? Jakie naczepy dedykowane są do jakich rodzajów towarów? Sprawdź co powinieneś wiedzieć o przewożeniu towarów planując swój pierwszy transport.  

Naczepy do samochodów ciężarowych – rodzaje  

Mnogość i różnorodność towarów przewożonych codziennie po polskich drogach wymaga niejednokrotnie specjalistycznych rozwiązań. Dobór odpowiedniego z nich to zadanie każdego przewoźnika. Warto jednak zapoznać się z dostępnymi opcjami, aby zapewnić jak najlepszą ochronę przewożonego towaru. 

Do najpopularniejszych rozwiązań na rynku należą m.in: 

  • Plandeka/firanka 
  • Platformy podkontenerowe 
  • Chłodnia 
  • Wywrota 

Plandeka/firanka 

Najbardziej uniwersalne i najczęściej wykorzystywane rozwiązanie na rynku. Naczepy tego typu posiadają boki przesłonięte materiałem planetowym. W czasie załadunku i rozładunku zsuwa się ją (firanka) lub podnosi (plandeka). 

Platformy podkontenerowe 

Naczepy służące do przewozu kontenerów stanowią podstawę do transportu intermodalnego. Umieszczane na niej kontenery przenoszone są później bez rozładunku np. na statki i wysyłane w dalszą podróż. 

Coraz popularniejszym na rynku produktem są nadwozia wymienne BDF. Producentem tego typu rozwiązań na polskim rynku jest firma GT Trailers

Chłodnia 

Wyposażona w agregat służy do przewożenia towarów wymagających odpowiedniej temperatury. Niektóre chłodnie składają się z dwóch komór, co umożliwia transport towarów w różnych temperaturach. 

Innym typem chłodni jest izoterma – naczepa utrzymująca przez pewien czas temperaturę w wymaganym zakresie.

Wywrotka 

Naczepa bez dachu, zwana potocznie wanną. Wykorzystywana najczęściej w branży budowlanej. Załadunek do niej odbywa się górą, natomiast skrzynia ładunkowa ma możliwość podnoszenia do wyładunku. Wtedy ładunek wysypuje się przez odchylaną z tyłu klapę. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *