Jesteśmy pierwszymi pokoleniami, które żyją w świecie nowych technologii. Wszechobecne są telefony, komputery, większość z nich jest podłączona do Internetu, przez co w każdej chwili można zlokalizować w jakim miejscu znajduje się człowiek. Ulice obserwowane przez kamery, które mają sprawić, że poczujemy się bezpiecznie, niektórych przyprawiają o dreszcze. Boimy się bycia inwigilowanymi i kontrolowanymi. Czy jednak te wszystkie unowocześnienia są, aż tak złe i straszne?
Świat nowych technologii
W dzisiejszym świecie, ciężko odnaleźć się bez telefonu komórkowego. Łatwiej pojechać do obcego miasta mając świadomość, że w razie potrzeby mamy możliwość uruchomienia nawigacji. Ładniejsze zdjęcia wychodzą dzięki funkcji rozpoznawania twarzy, a wiele osób znalazło swoją drugą połówkę dzięki algorytmom portali randkowych. Świat nowych technologii otacza nas z każdej strony, nawet funkcja słownika podczas pisania smsów jest przejawem sztucznej inteligencji, która stworzona została przez ludzi, dla ludzi i dla ułatwienia im życia. Jednak nie tylko wygoda jest motorem napędowym do rozwoju nauki w zakresie właśnie nowych technologii.
Sztuczna inteligencja z pomocą dla ludzkości
Najważniejszym aspektem jej rozwoju jest pomoc w zażegnaniu wielu problemów, z którymi ludzkość się zmaga. Sztuczne Inteligencje pierwotnie wykorzystywane są w przemyśle, militariach, ratownictwie, a także w sferze gospodarczej. Mają służyć do rozprawienia się z problemami głodu na świecie, braku wody czy np. globalnym ociepleniem. Dzięki algorytmom przemysł jest w stanie funkcjonować o wiele efektywniej. Sztuczna inteligencja jest w stanie analizować wielkie zbiory danych i na ich podstawie tworzyć najlepsze rozwiązania dla np. sposobu produkcji w fabrykach. Jest także w stanie zastąpić pracę ludzkich rąk, robiąc pewne rzeczy dokładniej i lepiej co w niektórych wypadkach jest konieczne, bo dla zwykłego człowieka jest niemożliwe lub zajmuje niezwykle wiele czasu.
W tym momencie przypomnieć można argument przeciwników SI, twierdzących, że zabierze ona ludziom stanowiska pracy. Jest to zapewne prawda, jednak nie można tego brać zbyt dosłownie. Ludzie, najprawdopodobniej zawsze będą z maszynami współpracować a nie konkurować. Maszyny mogą się pomylić, zepsuć, a wtedy pomoc ze strony ludzi, którzy przecież je stworzyli będzie niezastąpiona i niemożliwa do obejścia.
Walka bez ofiar
Przykładem wykorzystania SI w militariach, które niewątpliwie sprawiło wiele korzyści i nie dopuściło do śmierci wielu ludzi jest wykorzystanie nowych technologii w bezzałogowych myśliwcach F-16. Jest to też przykład jak może wyglądać współpraca ludzi i robotów. Człowiek kierujący z bezpiecznego miejsca samolotem, który bierze udział w działaniach wojskowych jest w stanie zdziałać więcej nie czując presji zagrożenia własnego życia. W tym konkretnym przypadku sztuczna inteligencja była również w stanie poradzić sobie w sytuacji braku łączności z bazą co świadczy o wielkim kroku na przód jaki wykonujemy na terenie zabezpieczenia swoich krajów w czasie działań wojennych.
Gdy ważne są sekundy
Kolejnym polem wykorzystania nowych technologii jest ratowanie ludzkiego życia. W ciągu ostatnich lat naukowcy dokonali wielu ważnych odkryć w dziecinie ratownictwa. Sztuczna inteligencja wykorzystywana będzie do oceniania rozmiaru zniszczeń. Będzie w stanie o wiele efektywniej kierować ludźmi, którzy za zadanie będą mieli pomóc poszkodowanym i o wiele łatwiej i skuteczniej będzie mogła wysłać pomoc do osób najbardziej potrzebujących. W sytuacjach kryzysowych ważne są sekundy, a niestety szybkie analizowanie sytuacji dużych zniszczeń jest nieosiągalne dla ludzi. SI dzięki swojej zdolności analizowania dużych zbiorów danych w bardzo krótkim czasie będzie w stanie pomóc, po prostu, ratować ludzi, a to jest chyba jedno z najważniejszych zadań jakie jej dajemy i nadziei jakie w niej pokładamy. Inteligentne maszyny staną się również alternatywą dla sytuacji w których życie ratowników stanie się zagrożone. Nie będzie dochodzić do ciężkich wyborów, które opierają się na wysyłaniu innych w sytuacje dla nich niebezpieczne.
Kierunek: przyszłość – świat nowych technologii
Ludzie byli w stanie zapanować nad innymi gatunkami zwierząt, udało im się zapanować w dużym stopniu nad naturą. Człowiek uważa siebie za najwyżej ustawionego na drabinie rozwojowej, może właśnie przez to tak bardzo obawia się sztucznej inteligencji. Boi się zagrożenia, boi się stracić prym w rozwojowym wyścigu. Czy jest to jednak strach uzasadniony? Inteligentne maszyny, algorytmy są przecież ‘dziećmi’ właśnie człowieka. To człowiek dał im możliwość istnienia, bez niego nie mogłyby pojawić się na tym świecie. Kierunek ich rozwoju również został przez ludzi wytyczony i zdefiniowany, dzięki czemu nadal mamy kontrolę nad ich rozwojem. One są odpowiedzią na nasze ograniczenia, potrafią uczyć się kolektywnie, czego my niestety nigdy nie będziemy w stanie osiągnąć. Prawdą są jednak słowa Billa Gatesa o tym, że w przyszłości, o ile nie zapanujemy nad nimi zawczasu, mogą przynieść nam szkodę i być zagrożeniem dla swoich stworzycieli. Jednak może taki właśnie jest kierunek rozwoju?
Trudno jest przewidzieć przyszłość i nie wiemy, czy powinno się to robić. Technologiczny rozwój postępuje tak szybko, że przewidzieć się go chyba nie da. Jedyne co można, to zachowywać etykę, a rozwój kierować dla dobra ludzi, a nie przeciw nim.