Czas, w którym się znaleźliśmy dla przyniósł dla wielu realne problemy – inflacja, rosnące stopy procentowe, ciągle zwiększające się wydatki. Co możemy zrobić, aby sobie z nimi poradzić? Jak zwiększyć budżet i nie zbankrutować? Na rynku mamy kilka dostępnych, ratujących budżet opcji. Którą jednak powinniśmy wybrać, aby zachować finansowy spokój i wrócić do stabilności pieniężnej? Czy szybka pożyczka to dobre rozwiązanie takowej sytuacji?
Czy pożyczka “na już” jest ok?
Możliwości pożyczenia pieniędzy zazwyczaj mamy kilka. Pomijając okazje zadłużenia się u znajomych czy rodziny pozostają nam opcje pożyczek w bankach lub organizacjach pozabankowych. Warto wiedzieć z czym wiążą się takie rozwiązania.
Kredyt w banku
Decydując się na pożyczkę w banku pamiętać musimy o wiążących nas zobowiązaniach. Instytucje bankowe zawsze weryfikują wiarygodność oraz wypłacalność swoich klientów. Uzyskanie w ten sposób pieniędzy zostaje poprzedzone skrupulatną analizą zdolności kredytowej. Banki sprawdzają przyszłych klientów w biurze informacji kredytowej, a żaden kredyt bankowy nie może zostać udzielony, jeśli kredytobiorca posiada negatywną historią kredytową.
Warto pamiętać, że taka analiza klienta trwa co najmniej kilka dni, a nawet tygodni.
Pożyczki w instytucjach pozabankowych
Ten typ zastrzyku gotówki jest o wiele prostszy do uzyskania, ale z tego też względu o wiele bardziej ryzykowny. W tym przypadku wsparcie finansowe można uzyskać jeszcze tego samego dnia, a nawet w ciągu 15 minut. Klienci instytucji pozabankowych muszą spełnić minimum formalności.
Do uzyskania tego typu pożyczki często potrzebny jest wyłącznie dowód, a szybki zastrzyk gotówki możliwy jest również dla tych, którzy mają negatywną historię kredytową i wykazują niską zdolność do jej uzyskania.
Pomimo, że jest to szansa na szybkie finansowe odkucie, pamiętać trzeba o ewentualnych konsekwencjach. Istnieją firmy, których oprocentowanie na tego typu pomoc finansową jest szczególnie wysokie, co nie tylko nie pomoże w spłacie poprzednich zadłużeń, ale również wpędzić może w dodatkowe, niezwykle wysokie zobowiązania.
Czytajmy każdą podpisywaną umowę. Jeżeli trzeba – nawet kilkukrotnie.
Rodzaje pożyczek “na już”
Niekiedy decyzja o natychmiastowej pożyczce jest jedynym rozwiązaniem na załagodzenie problemów finansowych. Warto wiedzieć jednak jakie mamy w tym trybie możliwości. Możemy wśród nich wyróżnić m.in.:
- pożyczka na dowód – w tym przypadku jedynym wymaganym dokumentem jest ważny dowód tożsamości. Może być to idealna oferta dla osób młodych, które nie posiadają zdolności kredytowej lub dla osób, które tę możliwość w przeszłości utraciły.
- pożyczka na oświadczenie – w tym rodzaju pożyczki kwotę naszego dochodu oświadczamy, a nie okazujemy dokumentu potwierdzającego dochód.
- pożyczka dla wcześniej zadłużonych – pożyczka dla osób mających trudności finansowe. Ich zasady są dedykowane specjalne dla osób, które potrzebują kolejnego, finansowego wsparcia.
- pożyczka z gwarantem – niekiedy zdarza się sytuacja, że niezbędna jest pożyczka nawet jeżeli wcześniejsza zdolność kredytowa została znacząco naruszona. Ten rodzaj pożyczki udzielany jest często osobom złą sytuacją materialną. Gwarant jest osobą, która bierze na siebie odpowiedzialność w przypadku niewypłacalności pożyczkobiorcy.
Nie są to jednak jedyne możliwości pożyczkowe czy kredytowe dostępne na rynku. Warto sprawdzić które najlepiej odpowiadają naszym zapotrzebowaniom i dają realną szansę na spokój finansowy.
W problemach pieniężnych nie musimy pozostawać sami. Warto zwrócić się z pomocą do specjalistycznych firm i na nowo powrócić na drogę spokoju finansowego.